Obezite Cerrahisi

 

Antalya Clinic Obezite Cerrahisi

 

Obezite cerrahisinde, alanda uzman hekimin tecrübesi, gerçekleştirdiği ameliyatların sayısı ve başarı oranı, komplikasyon, sağ kalma ve enfeksiyon oranları büyük bir önem taşımaktadır ve bütün bunlar uluslararası standartlarda olmak zorundadır. Antalya Clinic de obezite cerrahisinde bu standartları esas almaktadır.

Obezite Nedir?

Obezite hem günümüzün hem de geleceğin en ciddi hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Obezite kısaca, vücutta aşırı yağ dokusunun birikmesi olarak tanımlanabilir. Obezite, yaşam ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi, işlenmiş ve sağlığa zararlı endüstriyel gıdaların aşırı tüketimi ve başka birtakım faktörler sonucu ortaya çıkan hem kronik hastalıklara hem de hem hayat konforunda kayıplara neden olan önemli bir halk sağlığı problemidir. Ülkemizde fazla kiloluluk oranı %40’nin üzerinde bildirilmektedir. Yani 2 kişiden 1’i obez veya fazla kiloludur.  Bu oran ile Avrupa ülkeleri arasında zirveye yakın durumdayız. ABD’de ise maalesef toplumun %60’ı normal kilonun üzerindedir.

Obezite cerrahisi, spor, diyet programları, farklı tedavi yöntemleri gibi çeşitli yollarla zayıflamak isteyen ancak bunu başaramayanlar için güçlü bir seçenektir.

Obezite cerrahisi, obezitenin tedavisinde uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Eldeki verilere göre uzun vadede oldukça başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır. Antalya Clinic, obezite cerrahisinde son derece deneyimli ve başarılı hekimlerle sonuca ulaşmaktadır.

Kimler Ameliyat Olabilir?

 

Obezite cerrahisi 18-60 yaş arasındaki bireylere uygulanabilir. Ameliyat öncesi hastanın yeme-içme alışkanlıkları, yaşam tarzı, diyabet, tansiyon vb. gibi hastalıkların durumu göz önüne alınır. Bu tedaviden yararlanmak isteyenlere cerrahi işlem uygulanabilmesi gerekli şartlar şunlardır:

  • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar ve vücut kitle indeksi 35-40 arası olup obeziteye bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, diyabet, kalp yetmezliği vb. hastalıkları olanlar,
  • Zayıflamak için çeşitli diyet programları ve farklı tedavi yöntemlerini uygulayıp başarısız olanlar,
  • En az 5 yıldan bu yana tedavi edilemeyen obezite hastalığı olanlar,
  • Ameliyatı ve anesteziyi kaldırabilecek durumda olanlar.

Obezite Ameliyatlarında Uygulanan Yöntemler:

Bütün obezite ameliyatları kapalı yöntemle yapılmaktadır. Tıp literatüründe laparoskopik yöntem olarak adlandırılan bu teknikte, karın açılmadan karna açılan ufak deliklerden yerleştirilen aletlerle yapılmakta ve bu da iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Yaptığımız en sık ameliyat çeşitleri laparoskopik gastrik by-pass ile sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatlarıdır. Günümüzde laparoskopik cerrahi tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan oranda ve başarıyla uygulanmaktadır.

Sleeve Gastrektomi  (Tüp Mide Ameliyatı) (Laparoscopic Gastric Sleeve)

Sleeve Gastrektomi; mide hacmini küçültmeyi esas alan bir ameliyattır. Kısıtlayıcı bir metod olarak da ifade edilebilir. Hastaya anestezi altında, karın bölgesinde büyük kesi yapılmadan ufak deliklerden girilerek laparoskopik olarak yapılan bir ameliyattır.

Midenin açlık hormonu salgılanan bölgesi ve gövde kısmının büyük kısmı çıkartılarak mide hacmi azaltılmaktadır. Ghrelin isimli hormon düzeyinin düşürülmesi tokluk hissi sağlar. Geriye kalan mide hacmi 100-150 ml kadar (1 çay bardağı) olup, kabaca şekli tüp biçimindedir. Vücut fizyolojisine en yakın ameliyat yöntemidir. Alınan besinler, vitamin ve mineraller vücut tarafından sindirilir ve alınır.

Gastrik Bypass Ameliyatı (Laparoscopic Gastric By-Pass)

Mide hacmini küçülterek hastanın alabileceği gıda miktarının azaltılması ve ince barsağın küçük bırakılan mide bölgesine birleştirilmesi ve böylece gıdanın kat ettiği yolun yani emilim yolunun kısaltılması için yapılır. Bu anlamda hem kısıtlayıcı hem de emilim engelleyici bir ameliyattır.

Bu yöntem ile mide hacmi yaklaşık 20-40 cc’ye kadar küçültülerek gıda alımı azaltılmaktadır. Midenin büyük bölümü, duedonum (12 parmak bağırsağı) ve ince bağırsağın (jejenum) başlangıç kısmı devre dışı (bypass) bırakıldığından, yenilen gıdaların (özellikle yüksek kalorili şekerli besinlerin) emilimleri engellenmektedir.

Gastrik Plikasyon (Mide Katlama)(Laparoscopic Gastric Plication)

Bu ameliyatta mide ya da barsak kesilmez. Midenin geniş tarafı serbestlendikten sonra mide, emilmeyen dikişlerle hacmi daraltılacak şekilde içe doğru katlanarak daraltılır. Avantajı mide kesilmediğinden sutür hattı kaçağının olmamasıdır. Ancak kilo verme açısından laparoskopik sleeve gastrektomi ya da by pass kadar etkili değildir. Çok yüksek olmayan kitle indeksi ve mideye kesi istemeyen kişilerde tercih edilebilir.

Metabolik Cerrahi (Diyabet Cerrahisi)

‘Metabolik cerrahi’ terimi günümüzde diyabet cerrahisini tanımlar. Ameliyattan tip 1 diyabetli kişiler yeterli bir fayda göremez. Pankreastan salgılanan insülin düzeyine bağlı olarak tip 2 diyabette uygulanabilir. Temel prensipleri vücudun insülini etkin şekilde kullanımının ve yeterliliğinin sağlanmasıdır.

Loop Bipartition Ameliyatı (Sleeve Gastrectomy With Loop Bipartition)

Obezite ile ilişkili kontrolsüz Tip 2 Diyabet Hastalığı tedavisindeki bir cerrahi yöntemdir. Bu ameliyatta geniş bir tüp mide (gastric sleeve) yaptıktan sonra ince barsağın planlanmış ve ölçülmüş bir kısmı mide çıkışına yakın dikilir. Böylece hem normal hem de kısa yoldan barsak pasajı sağlanır. Kan şekeri kontrol altına alınır ve hasta zayıflar.

Roux en Y transit bipartition (Sleeve Gastrectomy with Roux en Y Bipartition)

Bu ameliyatta da geniş bir tüp mide (gastric sleeve) yaptıktan sonra ince barsağın planlanmış ve ölçülmüş bir kısmı kesilir. Kalın barsağa yakın uç mide çıkışına birleştirilir.  Üst uç ise iyice kalın barsak yakınına dikilerek etkin bir kan şekeri ve diyabet kontrolü sağlanır, hasta kilo verir.

Duodenal Switch Ameliyatı

Duedonal Switch diğer adıyla biliopancreatic diversion ameliyatı; yüksek oranda emilim engelleyici ve kısmen de hacim kısıtlayıcı bir ameliyattır. By-pass ve sleeve birleşimi gibidir. Bu ameliyat, süper obez dediğimiz kitle indeksi 50’nin üzerinde olan ve diyabetik hastalarda, daha önce tüp mide ameliyatı geçirmiş tekrar kilo alan hastalarda cerrahi seçenek olarak sunulabilir. Aynı zamanda kontrolsüz diyabeti olan hastalar için de en uygun yaklaşımlardan biridir.

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulvarı, No:23 Gökay Plaza, 1. Kat. D.1-2 Konyaaltı Antalya

Bizi Arayabilirsiniz

Bizi Arayabilirsiniz

0242 344 5050

Bize Yazabilirsiniz

Bize Yazabilirsiniz

bilgi@clinicantalya.com

Online İşlemler

Online İşlemler

Online Rzervasyon